" Nefes " Firdevs ÇALKANOĞLU Ebru Sergisi Görücüye...

" Nefes " Firdevs ÇALKANOĞLU Ebru Sergisi Görücüye cıktı

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, 17 Kasım - 14 Aralık tarihleri arasında Firdevs Çalkanoğlu'nun "Nefes" ebru sergisine ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında bir çok karma sergiye katılan ve 3 kişisel sergi açan sanatçı, eserleriyle bir aya yakın Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde olacak. 17 Kasım Perşembe akşamı saat 19.30'da gerçekleştirilecek sergi açılışının ardında davetliler, Necdet Kaya konseri ile keyifli dakikalar geçirecek.

30 Kasım 2016 - 13:30

Küratör Mehmet Lütfi Şen, sergi katalogundaki yazısında Çalkanoğlu'ndan ve Çalkanoğlu'nun sanatından bahsederken şunları söylüyor:

"Bir çalışma özgünse sanat eseri olma şansı vardır. Yeni ve kendinden öncekilerden farklı olmayan bir eser sanat olamaz. Çok iyi işçiliğe ve yüksek piyasa değerine sahip olması bir şeyin sanat eseri olmasını sağlamaz. Biricik olmayanı, geleneğe yeni bir değer katmayanı tarih sanat alanından eleyecektir."

Yazısında, kendinden öncekiler gibi eser vermenin ancak sanatı öğrenmeye yönelik bir anlamı olabileceğini dile getiren Şen; geleneğin çağdaş sanatçılar eliyle yeni formlara ve normlara kavuşmasıyla gelecek olabileceğini söylüyor. Firdevs Çalkanoğlu'nun gelenekle kurduğu bağın ve özgün tavrının her zaman dikkatini çektiğini vurgulayan Küratör Şen; yazısını şu şekilde sonlandırıyor: 

"İnanıyorum yaptığı eserler tartışılacak, sanat teorilerinin öznesi olacak ve geleceğe kalacaktır."

Doç. Dr. Hattat Süleyman Berk ise, "Ebru Sanatında Yeni Açılımlar ve Firdevs Çalkanoğlu" başlıklı yazısında; Çalkanoğlu'nun sanatçılığı ile ilgili şunları söylüyor: 

"Firdevs Hanım’ın sanatına odaklanması, azimli ve araştırıcı kişiliği kendine yeni kapılar açtığı gibi onu ebru sanatında da bir üslubun sahibi yapmıştır. Battal, Taraklı ve Hatip ebruları yanında özellikle çiçekli ebruda görenleri hemen kendisine çeken bir üslup Firdevs Hanım’ı farklı kılan özelliktir. Geleneğin tekrarı yanında gelenekten yola çıkarak yeni denemelere imza atmak Firdevs Hanım’ın en önemli yönüdür. Bu konuda başarılı da olmuştur."

17 Kasım Perşembe günü, saat 19.30'da açılışı gerçekleştirilecek "Nefes" ebru sergisi, 14 Aralık Çarşamba gününe kadar Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gezilebilecek. 

Firdevs Çalkanoğlu
1978 yılında İstanbul’da doğan sanatçı Dumlupınar Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Ebru sanatı ile 2003 yılında tanıştı. Hattat ve Ebrucu Fuat Başar’dan bir yıl ebru dersleri aldı. 2008 yılında yeni çiçek denemelerinden feyz aldığı Yılmaz Eneş’in atölye çalışmalarına katıldı. 2008 yılında Küçükayasofya’da ilk atölyesini kuran sanatçı, 2009 yılı şubat ayında Fuat Başar’dan ebru icazetini aldı. 2009 Yılı Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ebru yarışmasında Cennet Lalesi adını verdiği çalışması ile üçüncülük, yine aynı yarışmada Helezon Karanfil adlı çalışması ile sergileme ödülüne layık görüldü. 2009’da Kültür Bakanlığı 15. Devlet Türk Süsleme Sanatları Ebru Yarışması’nda Lilyum Çiçeği adlı eseri ile başarı ödülü kazandı. Ebru sanatının geçmişten gelen tekrarlarla değil, yeniliklerle tekâmül edeceği görüşünü savunan sanatçı, özellikle çiçekli ebrularda natüralist çiçek ressamlığı akımını benimsemiştir. Geleneksel sanatımızın ruhunu bozmadan, aslına sadık kalarak su üzerinde daha önce yapılmamış çiçekler ve özgün çalışmalar yapmaya devam etmektedir. 

Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katılan ve 3 kişisel sergi açan Firdevs Çalkanoğlu, 2010 yılında Fatih’te açtığı atölyesinin haricinde, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi ve İstanbul Klasik Sanatlar Merkezinde ebru dersleri vermektedir.

Bu haber 2104 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokak eşkıyaları, hasımlarını sokak ortasında vurdu
Sokak eşkıyaları, hasımlarını sokak ortasında vurdu
İstanbul'un Fethinin 567. Yıl Dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han Kabri Başında Anıldı
İstanbul'un Fethinin 567. Yıl Dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han...